preDia II
Projekt preDIA II se úžeji zaměřuje na již diagnostikované prediabetiky a diabetiky 2. typu.
Na projektu spolupracují vybraní poskytovatelé zdravotních služeb (praktičtí lékaři a diabetologové), kteří na základě zdravotního stavu pacienta rozhodují o jeho účasti v projektu. Po zapojení pacienta do projektu mají lékaři širší možnosti péče.
Účastníci projektu preDIA II mohou získat reálný pohled na to, jak jim cukr v krvi v průběhu jejich běžného dne stoupá nebo klesá, a to díky aplikaci senzoru, který dokáže kontinuálně snímat hodnoty cukru v krvi. To je důležitý krok k tomu, aby se pacienti sami naučili, jak mohou cukr v krvi regulovat. Lékař pak s pacientem vyhodnotí všechny údaje ze senzoru a bude jim tak moci doporučit léčebná opatření šitá na míru.
Zapojení pacienti také mohou využít příspěvek na nutričního terapeuta (až do výše 1500 Kč/rok, maximálně však 75 % z hodnoty vystaveného účtu), který jim může pomoci upravit jídelníček.
Prediabetici, kterým se nedaří zkrotit hodnoty cukru v krvi režimovými opatřeními, mohou využít příspěvek na léky ke snížení glykémie (až do výše 1 500 Kč/rok), které nejsou u prediabetiků běžně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.
Zahraniční zkušenosti naznačují, že by rozšířený systém péče mohl být pro pacienty prospěšný.
V České republice se jedná o první podobný projekt.
Odborným garantem projektu je prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., předseda České diabetologické společnosti.
Projekt aktuálně realizujeme v pilotním režimu, to znamená, že zapojit se do něj mohou pouze pacienti spolupracujících lékařů. Při velkém zájmu o účast v projektu však pojišťovna může zvážit alternativní způsob zapojení ještě i v průběhu pilotního režimu projektu. Pokud máte zájem se účastnit, sdělte nám to prostřednictvím tohoto formuláře.